Product Details
Looking for something to add a bold touch to your outfit? This Black Onyx Pendant Necklace is an ideal choice, crafted with 14K White Gold Plated Silver. The pendant features an 8 MM Cushion Cut Black Onyx securely placed in Prong Setting, encircled with a Halo of Moissanite. This Square Pendant beholds the classic shine of AAA Quality Black Onyx and is accentuated with a standard bail. The pendant can be presented to your beloved on a special day, such as a birthday or anniversary. This December Birthstone Pendant dangles with a silver cable chain and will be delivered to you in a signature jewelry box. Explore the everlasting charm and remarkable grace of our Halo Pendant Necklace, thoughtfully designed to honor life’s most cherished moments. This gorgeous Black and White Necklace sparkles with brilliance and superb craftsmanship, made especially for you. Each detail embodies your unique journey, encapsulating the spirit of the moments that make your special day truly memorable.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | RCPE0821344282-FBA |
| Length | 15.5 mm |
| Width | 9.2 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 4.38 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 2.10 Carat (Approximate) |
| BLACK ONYX INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 2.10 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Cushion-8X8 mm-1 Pcs |
| Color | Black |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Cushion |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 20 Pieces |
| Total Weight | 0.21 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.10X1.10 mm-20 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |