Product Details
Shines with a bold and vibrant green, this Lab Grown Emerald Pendant features a regal hue that highlights its unique details, making it a truly special treasure. Meticulously crafted, this Halo Pendant showcases 8X10 MM Oval Shape Lab Created Emerald set in a Prong Setting. The distinctive Round brilliant cut Diamond Halo is designed as a Drop. To enhance the bail, Round Shape Diamonds elegantly sparkles from the bail. This unique Emerald Diamond Necklace symbolizes eternal love and serves as a captivating piece of jewelry, cherished for its enchanting beauty. Embrace your eternal love with the timeless charm of the Emerald Oval Necklace, a unique jewelry piece for someone dear to you. Simple yet sophisticated, this Emerald Green Pendant embodies a touch of uniqueness, representing resilience and aesthetic beauty. It speaks volumes about your everlasting love, associated with affection and capturing themes of royalty and righteousness, reflecting the strength of your connection. The AAAA Quality Lab Grown Emerald and HI-SI Quality Diamond provide a warm and vibrant appearance for those in search of a distinctive jewelry piece.
| Product Information |
| SKU | SHP-PENDANT062310007 |
| Length | 16.5 mm |
| Width | 11.2 mm |
| Height | 6 mm |
| Metal Weight | 2.96 gm (Approximate) |
| Total Stone Weight | 3.53 Carat (Approximate) |
| LAB CREATED EMERALD INFORMATION |
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 3.00 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-8X10 mm-1 Pcs |
| Color | Green |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAAA |
| DIAMOND INFORMATION |
| No.of Stones | 23 Pieces |
| Total Weight | 0.53 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.10X1.10 mm-3 Pcs Round-1.50X1.50 mm-20 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |